TRT - Dev Yapılar Deriner Barajı HDTV 720p x264-TTR


 
TRT - Dev Yapılar Deriner Barajı HDTV 720p x264-TTR
''Dev Yapılar'', hayalleri zorlayan yükseklikte binaların, büyüleyici güzellikte bahçelerin ve binlerce kişinin bir arada eğlendiği dev merkezlerin nasıl yapıldığını anlatıyor. Danny Forster'ın sunduğu Dev Yapılar ekibi, dünyanın neresinde devasa bir inşaat varsa başından sonuna kadar izliyor ve hatta baretleri giyip inşaata katılıyor.
Planlar, ölçümler, çizimler, beton, çelik ve cam? Teknoloji ve insan zekâsının müthiş birleşimiyle ortaya çıkan büyüleyici eserler! Dünyanın her yerinde, teknoloji ve mimarlıkla aklın sınırlarını zorlayan devasa yapıların nasıl inşa edildiğine tanık olacaksınız.
Türkiye, ekonomisi hızla büyüyer ve enerji ihtiyacı gittikçe artan bir ülke Gelişen Türkiye, enerji ihtiyacını temiz ve doğal yollarla karşılayan dev bir projeye imza atıyor: Deriner Barajı
Kavisli tasarımıyla dünyanın en şiddetli akan nehirlerinden Çoruh'u dize getiren baraj, gelişen Türkiye'nin enerji ihtiyacına büyük katkı sağlayacak.

TRT - Nükleer Yeni Bir Başlangıç WEBRip 720p x264-BDR


 
TRT - Nükleer Yeni Bir Başlangıç WEBRip 720p x264-BDR
Akkuyu'da yapılması planlanan Nükleer santralin karşıtları ve yapılmasında engel görmeyenlerle röportajlar ile Rusya'da ki benzer santralleri geziyoruz.

Yakın Plan Cihan Harbi (2017) HDTV 1080p x264-24JB


Yakın Plan Cihan Harbi (2017) HDTV 1080p x264-24JB

Dünyanın ve Osmanlı’nın savaş başlamadan önceki durumu, siyasi ve coğrafik değişimler yer almakta. Dünyanın adım adım bir savaşa doğru sürüklendiği ve özellikle Osmanlı’da oluşan gelişmeler ele alınmaktadır. “Değişen Dengeler” bölümünde, 17. ve 18. yüzyıllarda tüm dünya üzerinde etkisi olan Fransız İhtilali, Sanayi Devrimi, Yediyıl Savaşları ve Osmanlı coğrafyasında cereyan etmiş bulunan 93 Harbi, Kırım Savaşı gibi Osmanlı’yı 1. Dünya Savaşı’na girmeden evvel etkileyen süreç anlatılmakta.

Bölüm içerisinde Padişah 3. Selim’in katledilmesi, 2. Abdülhamid Han’ın tahta çıkışı ve hükümdarlığı süresince vermiş olduğu mücadele farklı konular üzerinden ele alınacaktır.

TRT - Müziğin Diliyle Boxset WEBRip x264-BDR


 
TRT - Müziğin Diliyle Boxset WEBRip x264-BDR

Zeki Çağlar NAMLI'nın sunduğu "Müziğin Diliyle" yaşamı müzik ile yorumluyor. Programda, müzisyenler yaşamdan görüntüleri doğaçlamalarıyla anlatıyor.

TRT - Çatımızdaki Misafirler Leylekler DVBRIP XviD-BDR


 

TRT - Çatımızdaki Misafirler Leylekler DVBRIP XviD-BDR

TRT - Kangal Köpeği DVBRip 480p x264-BDR


 
TRT - Kangal Köpeği DVBRip 480p x264-BDR
İki bölümden oluşan yapımda, Türkiye’nin Sivas ilçesinde ve çevresinde yetişen, hiçbir eğitim almadan içgüdüsel olarak sürüyü koruyan Kangal köpeği tanıtılmaktadır. Kangal çoban köpekleri çok cesur, hızlı ve çevik olmalarıyla tanınıyor…

Kadın ve çocuklara karşı korumacı ve uysal, kötü niyetli kişilere karşı ise son derece caydırıcı bir silah olarak bilinen Kangal köpekleri, zekâları, önsezileri, kuvvetleri ve sahiplerine aşırı bağlılıklarıyla da biliniyor. Sahibi tarafından azarlandığı zaman suçlu bir çocuk gibi başını öne eğen, sahibinin gözlerine mahzun mahzun bakarak affedilmeyi bekleyen, hislerini sadece mimikleriyle değil, çeşitli tonlarla havlamasıyla da gözler önüne seren Kangal köpeklerinin öyküsünü ilgiyle izleyeceksiniz.

 

TRT - Otantik Türk Ekmekleri DVBRIP


TRT - Otantik Türk Ekmekleri DVBRIP

Türk kültür tarihinde önemli bir yeri olan 'ekmek' ve 'ekmek kültürümüz','Otantik Türk Ekmekleri' adlı belgeselle karşınızda.
Yapımcılığını ve yönetmenliğini Ankara Televizyonu Belgesel Programları Müdürlüğü'nden Meryem Bayar'ın üstlendiği "Otantik Türk Ekmekleri” adlı belgeselde, Anadolu'da Neolotik dönemde gerçekleşen tarım kültüründen yola çıkılarak, Türklerin geçmişten günümüze pişirdikleri geleneksel
ekmekleri ve buna bağlı yaşam biçimleri ekrana taşınıyor.
Proje sorumluluğu ve metin yazarlığını Güldane Yiğit Ayaoku'nun üstlendiği belgeselin danışmanlığını Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Etnoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gürbüz Erginer yapıyor.Belgeselin görüntü yönetmeni Sabri Avcı. Avid kurgu ise Tuncay Günal tarafından gerçekleştirildi. Belgeselde, 'bazlama'dan, 'tandır' ekmeğine, küle gömülerek pişirilen 'kömeç' olarak adlandırılan ekmeklerden, asma
yaprakları üzerinde pişirilen 'peksimet'e pek çok geleneksel ekmeğimiz pişirilme şekilleri ve folklorümüzde yer alış biçimiyle ekrana geliyor.

TRT - Annemden Uzakta Rikki Roath HDTV 720p x264-BDR


 
TRT - Annemden Uzakta Rikki Roath HDTV 720p x264-BDR

Annemden uzakta Türkiye’de...Amerikalı gezgin Rikki Roath, Türkiye’yi karış karış dolaşarak yaşadığı benzersiz deneyimleri seyirci ile paylaşıyor.Rikki’nin kendine has sıcaklığı, neşesi, dostane yaklaşımı onun yolculuğunu elbette çok özel kılıyor.

TRT - Çizginin Kahramanları (2017) HDTV 1080p AC3 x264-HDA


TRT - Çizginin Kahramanları (2017) HDTV 1080p AC3 x264-HDA

"ALTIN ÇAĞA GİRİŞ", "MİZAHIN YÜKSELİŞİ" ve "DİJİTAL ÇAĞIN ETKİSİ" başlıkları ile üç bölümden oluşan "Çizginin Kahramanları" adlı programda; bir hikâye anlatma sanatı olarak bilinen Çizgi Roman'ın, ülkemizdeki yerli üretiminin, geçmişten bugüne gelişim çizgisi ele alınmıştır. Program, yüzyılı aşkın bir süredir, Türkiye'deki çizgi roman olgusunu, iki önemli göstergeden yola çıkarak sorgulamaktadır. Birincisi, çizgi roman nasıl üretilirdi, nasıl hikâyeler anlatırdı? İkincisi ise, günümüzde geçmişten farklı olarak üretim çeşitliği ile nasıl hikâyeler anlatılıyor? Süreçleri ile irdelenmeye çalışılmıştır. Programda döneminin ve günümüzün öne çıkan yerli üretici-çizerleri, araştırmacıları ile yapılan röportajlar, belli olaylar, yayın ve yayıncılar, müteveffa kişilerle yapılmış söyleşilerden elde edilen tüm bilgi ve dokümanlar ışığında; zaman içerisinde Türkiye'deki çizgi roman olgusunun nasıl farklılaştığı anlatılıyor.Geçmişten günümüze yaşanan değişim, yerli üretici-çizerlerle, araştırmacılarla, yayıncılarla ve müteveffa kişilerle yapılan röportajlarda aktarılan bilgilerle ele alınmış, program süresinin elverdiği ölçüde elde edilen tüm belge ve dokümanlarla da belgelenmiştir. Belgesel programda, Türkiye'de bu işe gönül vermiş ve çizgi roman dünyasına önemli katkılarda bulunmuş çizerlerin tamamına yer verememiş olmanın üzüntüsünü yaşıyor olsak da, bu konuda kilometre taşı olarak kabul edilen değerli üstadları bir araya getirmeye gayret ettik. Bu yönüyle izleyicilerimizin, bu program sayesinde ülkemizdeki çizgi roman olgusu hakkında fikir sahibi olacakları inancındayız.

TRT - Kıymetli Bir Bina Öyküsü (2016) HDTV 1080p x264-24JB


TRT - Kıymetli Bir Bina Öyküsü (2016) HDTV 1080p x264-24JB

1937’de bir proje yarışmasıyla başlayarak 24 yıl boyunca el emeğiyle örülen bir yapı... Türkiye Büyük Millet Meclisi. Birinci olan projenin mimarı Avusturyalı Clemens HOLZMEISTER'ın incelikli sanatının yansıdığı inşaat sürecine, yapı işlerinden sorumlu Yüksek Mimar ZİYA PAYZIN' ın anıları eşliğinde tanıklık ediliyor. Yeraltı mermer kaynaklarının ve taş ocaklarının işletilemediği, malzeme ve işçi sıkıntısının yaşandığı, savaş ve yokluk yıllarında defalarca kesintiye uğramış bu kıymetli ve sabırlı binada emeği geçen isimler, yapının ilginç detaylarıyla ilgili anılarıyla öykümüze dokunuyorlar.