TRT - Karlı Dağlardaki Sır DVBRIP XviDTRT - Karlı Dağlardaki Sır DVBRIP XviD

Orta Asya’da 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim, ilk kez TRT tarafından görüntülendi.
KARLI DAĞLARDAKİ SIR belgeseli, yayına giriyor.
Tarihe yeni bir bakış açısı getirecek olan belgesel, 07 Aralık’ta saat 22.30’da yayına girecek.
Belgeselle birlikte Orta Asya’daki Saymalıtaş’ta yer alan 10 bin kaya üzerine çizilmiş 100 bin kaya resmi gün ışığına çıkıyor.
Yapımcılığını Servet Somuncuoğlu’nun üstlendiği belgesel için Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda incelemeler 138 gün, çekimler ise 93 gün sürdü.
Tanrı Dağları’nın uzantısı olan Ala Dağlarda, 3 bin 500 rakımdaki Saymalıtaş’ta yer alan on bin kaya üzerindeki yüz bin kaya resmi, dünya televizyonları arasında ilk kez TRT tarafından görüntülendi ve böylece tarihin gizem dolu sırlarına ulaşılmaya çalışıldı.
Otuz ayrı alanın mukayeseli görüntü ve bilgilerinin yer aldığı belgesel için kat edilen yollar ve ülkeler oldukça kabarık. Orta Asya adeta didik, didik edildi belgesel için. Orhun Abideleri’nden başlayan araştırmalar Gobi Çölü’ne kadar uzandı ve kaya resimleri macerası önemli ipuçlarına ulaşılmasını sağladı.
Saymalıtaş’ta tam 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim dünyada ilk kez TRT Televizyonu tarafından görüntülendi. Binlerce yıllık bir süreçte meydana gelen bu alandaki kaya resimlerinde insanoğlunun sadece doğada gördüklerinin yanı sıra insan-tabiat ilişkisini anlatan resimlere de rastlanıyor. Kaya resimlerinde en çok dikkati çeken figürleri ise keçiler ve geyikler..

TRT - Altın Elbiseli Adam 2013 DVBRIPTRT - Altın Elbiseli Adam 2013 DVBRIP XviD

Türk Tarihinin bugüne kadar tespit edilmiş 2500 yıl öncesine ait en eski yazılı belgesi "Esik Yazıtı”, "Altın Elbiseli Adam” belgeseli ile TRT ekranlarında.

Unutulan Savaş Kore (2008) 4 Bölüm DVBRip XviD


alt

Unutulan Savaş Kore (2008) 4 Bölüm DVBRip XviD

Dört bölümden oluşan bu belgeselde ,Kore savaşı ve bu savaşta 741 şehit veren ,büyük kahramanlık gösteren Türk Askeri anlatılıyor.

Kore Unutulan Savaş - Kore The Forgotten War DVDRIP XviD-OpeD


Kore Unutulan Savaş - Kore The Forgotten War DVDRIP XviD-OpeD

Tarih bize bu dönemde Amerikan askerleri arasındaki ölü ve yaralı sayısının yaklaşık 150,000 olduğunu söylese de, Kore genellikle Amerikanın unutulmuş savaşı olarak adlandırılır.
Haber görüntüleri ve ABD hükûmetinden alınan görüntülerden oluşan bu filmde, 1950deki müdahalenin ilk günlerinden 1953 yılında imzalanan ateşkese kadarki süreçte Amerikanın Korede yaşadıklarına tanık olacaksınız.
Unutulmuş Savaş Koreye, bu acımasız ve kanlı çatışmaya daha yakından bakmak için bize katılın.

Topkapı Sarayı Muzesi - Topkapi Palace Museum 2008 DVDRIP Türkçe Dublaj XviD


 

Topkapı Sarayı Muzesi - Topkapi Palace Museum 2008 DVDRIP Türkçe Dublaj XviD

Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 ile 1478 tarihleri arası yaptırılan Topkapı Sarayına yüzyıllar boyu, yeni binalar eklenmiştir. Sarayburnu kapısındaki toplar nedeniyle Topkapı Sarayı denilmiştir. Bizler bugün, bir zamanlar, o dönemin başbakanları olan sadrazamların bile ancak üçüncü kapı olan Bab-u Saadet’e kadar sokulabildiği bu yasak şehrin tamamını olmasa bile, büyük bir kısmını görebiliriz.
Fatih'in Beyazıt’a, bugünkü İstanbul üniversitenin bulunduğu yerde, yaptırdığı birinci Saray acele inşa edildiğinden, devletin yeni teşkilâtına cevap verecek nitelikte değildi. Fatih devrinin tarihçilerine göre, o dönemin ünlü mimar ve mühendislerini getirterek kısa sürede Sa­rayın yaptırdığını yazar.
1856’dan sonra da Sarayın Dolmabahçe sarayına taşınmasına rağmen Ramazan ayında, padişah ve ailesi tarafından Mukaddes Emanetler her yıl düzenli olarak ziyaret edilirdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Topkapı Sarayı, 9 Ekim 1924 tarihinde Müze olarak ziyarete açılmıştır.
Günümüzde ise :
Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m.² lik bir alanda yer alan Saray’ın bugünkü alanı 80.000 m.² dır . Bugünlerde ise sürekli ve geçici 20 sergi salonu, 86.000 parça ile dünyanın en zengin Saray müzelerin başında yer alır.
Topkapı Sarayı Müze'sindeki tüm seksiyonları ile burada sergilen eserler hakkında detaylı ve önemli bilgiler, sade bir anlatımla verilmektedir.
Tüm 4 Avlu, Hazine Dairesi, Kutsal Emanetler Dairesi, Harem Dairesi .v.s.

The Royal House of Windsor (2017) WEBRip TR-EN 1080p x264-NoGRP


The Royal House of Windsor (2017) WEBRip TR-EN 1080p x264-NoGRP

http://www.imdb.com/title/tt6596634/

Yeni bulunan bilgilere dayanan bu program, Britanya Kraliyet Ailesinin iktidar mücadeleleri, siyaset ve nicesiyle dolu son 100 seneden ayakta kalarak çıkışını anlatıyor..

National Geographic - 2. Dünya Savaşı Koleksiyonu DVDRIP XviD Türkçe Dublaj


National Geographic - 2. Dünya Savaşı Koleksiyonu DVDRIP XviD Türkçe Dublaj
İkinci Dünya Savaşı’nın karanlıkta kalmış inanılmaz sırları, National Geographic farkıyla açığa çıkıyor.
Tarihin en büyük küresel savaşının ardında yatan çarpıcı gerçekler, beş filmden oluşan bu eşsiz sette bir arada.
Titanik’in kaşifi Dr. Robert Ballard’la birlikte Midway ve Guadalcanal’da yarım yüzyıldır kimsenin görmediği kayıp filoları keşfederken, Pearl Harbor baskınının ardındaki şaşırtıcı gerçekleri öğrenin. Hitler’in atom bombası programının nasıl engellendiğini öğrenirken, kamikazelerin daha önce asla duymadığınız gerçek hikâyelerine şahit olun.

İlber Ortaylı İle Tarih Dersleri 1-34 DVBRip XviD


alt

İlber Ortaylı İle Tarih Dersleri 1-34 DVBRip XviD

The War (2007) DVBRip Türkçe Dublaj 14 Bölüm XviD


The War (2007) DVBRip Türkçe Dublaj 14 Bölüm XviD

Ntv'nin yeni belgeseli The War-Savaş. İkinci Dünya Savaşı eksenli bu güzel belgesel 14 bölümden oluşuyor.
Kanal Logosu silinmiş ve nadir de olsa çıkan altyazıların rahat okunması için alttan birkaç piksel eksik kesilmiştir.

Stalingrad 2003 DVDRIP Türkçe Altyazı XviD


Stalingrad 2003 DVDRIP Türkçe Altyazı XviD

Stalingrad savaşa dair korkuların en hayal edilemez ve tramvatik taraftarıyla özdeşleşmiş bir kelime. İkinci Dünya Savaşının gidişatını değiştiren ve yüz binlerce insana mezar olan Stalingrad Muharebesi, ilk kez Alman bakış açısı dışında ele alınıyor.
Üç parçadan oluşan film, uluslararası sanat çevrelerince kabul edilmiş belgesel yapımcılan S.Dehnhardt, C. Deick ve J. Müllner tarafından kurgulanmış ve hazırlanmıştır. Ekibin İkinci Dünya Savaşı ve Nazi dönemine dair yaptıkları
derinlemesine çalışmalar bu alandaki uzmanlıklarını ortaya koymaktadır.
Görüntüler bize yeni tarihi gerçekler sunarken, izleyicinin sadece aklındakilerle değil, kalbindekilerle de iletişim kurulur. Bireylerin kaderleri merkezi oluştururken, her iki taraftan da hayatta kalanlar korkunç deneyimlerini paylaşır ve bir daha kaydedilmesi mümkün olmayan son görgü tanığı ifâdelerini de insanlık tarihine bahşetmiş olurlar. Böylelikle güç odaklarına yakın kimselerin ilgi çekici raporlan da bu etkileyici iradelerle şekillenir. Belgeselle ilgili en önemli hususlardan biri bu askerlerin kuşatma sırasında çektikleri 8 mmlik görüntülerdir.