» » Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR

Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR


Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR

"Bu Saray artık Allah'ın Gölgesi denilen sultanların değil; fakat, kendisi yaşayan, gerçek bir varlık olan milletin sarayıdır." 1 Temmuz 1927'de Gazi Mustafa Kemal tarafından Muayede salonunu dolduran davetlilere hitaben söylenen bu sözler, sadece saray için değil tüm Türk milleti için de yeni bir çağın başlamış olduğunu vurguluyordu.

Yapımı 1885 yılında ilk dış borçlanma ile tamamlanan Dolmabahçe Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu'nun batıya açılma çabalarının gösterişli bir sembolü idi. Altı padişahı ağırlayan saray, imparatorluğun çözülme dönemlerine tanıklık etti. Cumhuriyet'in ilanından sonra Atatürk, İstanbul'a yaptığı seyahatlerde vaktinin büyük kısmını Dolmabahçe'de geçirdi. Saray, bu dönemde Atatürk'ün eğitim ve kültür refomlarını hayata geçirdiği bir merkez rolünü üstlendi. Ve 1938 yılında Atatürk hayata Dolmabahçe Sarayı'nda veda etti. Saray, günümüzde bir müze olarak tüm insanlığın hizmetindedir.

1981 yılında, Atatürk'ün doğumunun 100. yıldönümü nedeniyle gerçekleştirilen "Dolmabahçe ve Atatürk" belgeselinin araştırma safhası bir yıl sürdü, çekimleri ise üç ayda tamamlandı. Belgesel, dünyaca ünlü sarayı mekan ve yapı yönünden detaylı bir biçimde incelerken, sarayın Osmanlı döneminden Cumhuriyet dönemine Atatürk'ün varlığı ile değişen işlevlerini de karşılaştırıyor.

 

İçeriklerimizden Sadece Vip Üyelerimiz Faydalanabilir.Vip Üye Olmak İçin Tıklayınız.

    • 0
Etiketler: Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR belgeselindir Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR belgesel izle Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR belgesel indir Dolmabahçe Ve Atatürk DVDRIP AC3 XviD-BDR documentary download
Dikkat! Sitede kayıtsız olarak olarak gezinmektesiniz.
Sayın ziyaretçimiz size üye olmanızı tavsiye ederiz.
seaneren avatar
  • seaneren
  • 20 May 2017 06:13
  • Grubu Üye
  • Konuları: 0
  • Yorumları: 1 Kullanıcı çevrimdışı
teşekkürler ses görüntü iyi
Bilgi Yorum Ekleyebilmeniz için Sitemize Kayıt Olmanız Gerekmektedir.