TRT - Karlı Dağlardaki Sır DVBRIP XviDTRT - Karlı Dağlardaki Sır DVBRIP XviD

Orta Asya’da 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim, ilk kez TRT tarafından görüntülendi.
KARLI DAĞLARDAKİ SIR belgeseli, yayına giriyor.
Tarihe yeni bir bakış açısı getirecek olan belgesel, 07 Aralık’ta saat 22.30’da yayına girecek.
Belgeselle birlikte Orta Asya’daki Saymalıtaş’ta yer alan 10 bin kaya üzerine çizilmiş 100 bin kaya resmi gün ışığına çıkıyor.
Yapımcılığını Servet Somuncuoğlu’nun üstlendiği belgesel için Rusya, Moğolistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Türkiye’de yapılan çalışmalarda incelemeler 138 gün, çekimler ise 93 gün sürdü.
Tanrı Dağları’nın uzantısı olan Ala Dağlarda, 3 bin 500 rakımdaki Saymalıtaş’ta yer alan on bin kaya üzerindeki yüz bin kaya resmi, dünya televizyonları arasında ilk kez TRT tarafından görüntülendi ve böylece tarihin gizem dolu sırlarına ulaşılmaya çalışıldı.
Otuz ayrı alanın mukayeseli görüntü ve bilgilerinin yer aldığı belgesel için kat edilen yollar ve ülkeler oldukça kabarık. Orta Asya adeta didik, didik edildi belgesel için. Orhun Abideleri’nden başlayan araştırmalar Gobi Çölü’ne kadar uzandı ve kaya resimleri macerası önemli ipuçlarına ulaşılmasını sağladı.
Saymalıtaş’ta tam 10 bin kaya üzerindeki 100 bin resim dünyada ilk kez TRT Televizyonu tarafından görüntülendi. Binlerce yıllık bir süreçte meydana gelen bu alandaki kaya resimlerinde insanoğlunun sadece doğada gördüklerinin yanı sıra insan-tabiat ilişkisini anlatan resimlere de rastlanıyor. Kaya resimlerinde en çok dikkati çeken figürleri ise keçiler ve geyikler..

TRT - Motiflerin Dili DVBRip XviDTRT - Motiflerin Dili DVBRIP XviD

Anadolu'da bir zamanlar, çadırından yorganına, çuvalından heybesine kadar bir ailenin bütün ihtiyaçlarını kadın kendi elleriyle dokurdu. Bu dokumalar, onu dokuyan kadının hayatının bir aynasıydı. Kadının evli olup olmadığı, çocuk besleyip beslemediği, kocası ya da kaynanasıyla arasının iyi olup olmadığı, mutluluğu, mutsuzluğu, istekleri, beklentileri hep dokuduğu halı ve kilimden okunabilirdi. Bu motiflerin köken çok eski tarihlere, tarihin başlangıcına kadar aramamız gerekir. Bu konuda hemen hiç bir araştırma yapılmadığı için " Motiflerin Dili " isimli belgeselin ön hazırlıkları iki yıl sürmüş ve belgesel adeta bir tez çalışması gibi titiz bir çalışmanın ürünü olmuştur.

 

TRT - Çomakdağ 2005 DVBRIP XviD-BDR


TRT - Çomakdağ 2005 DVBRIP XviD-BDR

1.Bölüm:

Milas’ın Çomakdağ Kızılağaç köyü evlerinin mimarisine, insanların yöresel kostümlerine, adetlerine, geleneklerine ve kültürlerine yer verilmekte, Çomakdağ ve Ekiztaş köyündeki el sanatları, Çomakdağ ve Türbe köyünde zeytincilik ve zeytinyağı yapımı ile zeytinden elle imal edilen sabun konu edilmektedir.

2.Bölüm:

Çomakdağ’da yörenin adet ve geleneklerine göre yapılan düğüne yer verilmektedir. Kız evinde muhtarın takılan altınları sayması, gelinin köyün sokaklarında dolaşması ile baba evinden ayrılığının anlatılması, oğlan dolandırma denen damadın akrabalarının elini öpmesi gibi geleneklere, kına gecesine, gelin alma törenine, gelinin baba evinden çıkışına yer verilmektedir. Bu bölümde ayrıca evli kadınların giydikleri kıyafetler hakkında bilgiler de aktarılmaktadır.

TRT - Telvin DVBRip x264


TRT - Telvin DVBRip x264

Müzik alanında uluslararası platformda başarılı olmuş Türk sanatçılarının müzik yolculuğunun anlatıldığı Telvin adlı program 6 bölümden oluşuyor.
Müzik yapmayı dua etmeye benzeten Ömer Faruk Tekbilek, yaptığı sentezlerle evrensel müzik dilini yakalayan neyzen Kudsi Ergüner, türküleri yalın samimi ve abartısız söyleyişiyle düyaya sevdiren, sadelikten gelen güzellik Sabahat Akkiraz, darbuka eşlik enstümanı olmaktan çıkarıp, solist enstrüman yapan, "darbuka benim hayatımdır" diyen Mısırlı Ahmet programda yer almaktadır.

20.000 Days On Earth - Dünyada 20.000 Gün (2014) DVDRip Türkçe Altyazı x264-BDR


20.000 Days On Earth - Dünyada 20.000 Gün (2014) DVDRip Türkçe Altyazı x264-BDR 
Görsel sanatçılar Iain Forsyth ve Jane Pollard ikilisinin ilk uzun metrajlı filmini izliyoruz. Jazz'dan rock'a, balladlarından grubu Bad Seeds'e ve solo çalışmalarına müzik kariyeri haricinde yazarlık da yapan Nick Cave'i daha yakından tanımaya ne dersiniz? Müzisyen kimliğinin yanında senaristlik yönü de bulunan ve sanatın pek çok dalında aynı anda var olabilen sanatçının dünya üzerinde yaşadığı 20.000. güne tanık oluyoruz. Sanatçının 24 saatini, sanatsal yaratımların nasıl bir süreçten geçtiğini incelerken bir yandan da biz izleyenlere zamanı kullanma şeklimizle ilgili de sorular sorduruyor film. Ayrıca birlikte çalıştığı Kylie Minogue, Warren Ellis ve Ray Winstone gibi isimlerle vakit geçirirken yaşadıklarına tanıklık etme fırsatı buluyoruz. 

TRT - Altın Elbiseli Adam 2013 DVBRIPTRT - Altın Elbiseli Adam 2013 DVBRIP XviD

Türk Tarihinin bugüne kadar tespit edilmiş 2500 yıl öncesine ait en eski yazılı belgesi "Esik Yazıtı”, "Altın Elbiseli Adam” belgeseli ile TRT ekranlarında.

Ayasofya Muzesi - Hagia Sophia Museum 2009 DVDRIP Türkçe Dublaj XviD


Ayasofya Muzesi - Hagia Sophia Museum 2009 DVDRIP Türkçe Dublaj XviD

İstanbul'da yapılmış en büyük Bizans kilisesi olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir.
Birinci kilise Megale Ekklesia yani Büyük Kilise olarak adlandırılmış; ancak 5.yüzyıldan itibaren Aya Sofya yani Kutsal Bilgelik, olarak tanımlanmıştır.
Günümüz Ayasofya'sı ise; isyanı zorlukla bastıran İmparator Justinyen tarafından dönemin iki önemli mimarı olan Miletos' lu İsidoros ile Tralles' li Anthemios'a yaptırmıştır.
23 Şubat 532 yılında başlayan inşaat 5 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve kilise 27 Aralık 537 yılında törenle ibadete açılmıştır.
Fatih Sultan Mehmet, 29 Mayıs 1453'te İstanbul'u fethettikten sonra Ayasofya’yı camiye çeviriyor ve güney doğusuna, tuğla taşından yapılmış bir minare ekletiyor.
916 yıl Baş Kilise ve 481 yıl cami olarak, aynı tanrıya inanan 2 değişik dine hizmet vermiş Ayasofya; Cumhuriyetin ilanından sonra onarım ve mozaiklerin temizlik çalışmaları başlatılmış ve yapı Atatürk’ün emriyle 1 Şubat 1935' de müze olarak ziyarete açılmıştır.
Ayasofya Müze'sinin mimari yapısı ile yapı içerisindeki Fresk ve Mozaikler ile İslami elementler hakkında detaylı ve önemli bilgiler, sade bir anlatımla verilmektedir.

TRT - Batıya Doğru Akan HDTV 720p x264


TRT - Batıya Doğru Akan HDTV 720p x264

Verimli Mezopotamya ve Anadolu topraklarında başlayan insanlığın uzun medeniyet yolculuğu yaklaşık oniki bin yıl öncesine uzanıyor. "Batı’ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli”, bu uzun yolculuğu objektif bir bakış açısıyla anlatıyor.
Dünya kamuoyunun dikkatini uygarlığın gerçek doğum yerine, yani Orta Doğu’daki iki nehrin arasına, Mezopotamya’ya çevirmeyi amaçlayan "Batı’ya Doğru Akan Nehir” Bahçeşehir Üniversitesi Medeniyet Araştırmaları Merkezi (MEDAM) tarafından, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin katkılarıyla hazırlandı. Çekimlerine iki yıl önce başlanan "Batı’ya Doğru Akan Nehir Medeniyet Belgeseli” için 16 ülkede çekim yapıldı, 200 civarında düşünür, sanatçı, bilimadamı ve politikacıdan görüşler alındı ve en gelişmiş bilgisayar grafikleri bir araya getirilerek eski çağların şehirleri ve eserleri dramalar ile tekrar canlandırıldı. Her biri 45 dakikalık 20 bölümden oluşan belgeselin uzun ve kısa olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.
Uluslararası fikir önderleri tarafından ‘medeniyet üzerine çekilmiş en kapsamlı belgesel’ olarak nitelendirilen proje, 11 Eylül saldırılarından sonra dünyaya yayılan Doğu ve İslam muhalefetine karşı, insanlığı daha dengeli bir bakış açısıyla buluşturmak için hayata geçirildi. "Batı’ya Doğru Akan Nehir” bir barış belgeseli olmayı amaçlıyor.

The Royal House of Windsor (2017) WEBRip TR-EN 1080p x264-NoGRP


The Royal House of Windsor (2017) WEBRip TR-EN 1080p x264-NoGRP

http://www.imdb.com/title/tt6596634/

Yeni bulunan bilgilere dayanan bu program, Britanya Kraliyet Ailesinin iktidar mücadeleleri, siyaset ve nicesiyle dolu son 100 seneden ayakta kalarak çıkışını anlatıyor..

İlber Ortaylı İle Tarih Dersleri 1-34 DVBRip XviD


alt

İlber Ortaylı İle Tarih Dersleri 1-34 DVBRip XviD