İz Tv - Boğaz Dondu (2011) DVBRip x264


İz Tv - Boğaz Dondu (2011) DVBRip x264

Yıl 1929...
Mevsimlerden Kış...
İstanbul'da kar yağışı başladı...
Ve bitmedi...
Tam 55 günün ardından, şehir adeta dondu...

İz Tv - Balın İzinde (2013) x264


İz Tv - Balın İzinde (2013) x264

Coşkun Aral Türkiye'nin ballarının izini sürüyor. Baştan başa Türkiye'yi dolaşan Coşkun Aral, Anadolu'nun uzak köşelerinde bal toplayan gezginci arıcılarla birlikte balın peşinde koşuyor. Doğanın mucizesi balın Türkiye serüveni İz'de ekranlara geliyor.
Türkiye coğrafyası yer şekilleri, iklimi ve dolayısıyla bitki çeşitliliği açısından zengin. Arıcıların gezginciliği tercih etmelerinin nedeni de bu zenginlik. Nektar akımı bitti mi, çiçeklerin açtığı bir başka bölgeye gidiyorlar. Bölge seçimini daha çok mevsimler belirliyor. Trakya'da ayçiçeği, kanola, püren; güneyde narenciye, kekik, pamuk; doğuda yayla çiçekleri; kuzeyde kestane, kır çiçekleri, hatta endemik bitkiler...
Arıcılar tüm sezon boyunca birbirleriyle iletişim halindeler. Bölge bölge, kim neredeyse, çiçek açtı mı, nektar akımı var mı haberleşiyorlar. Haber bir kez yayıldı mı, arıcılar göç yollarını çizer. Önceden bir keşif gezisi yapmayı da ihmal etmezler. Kim ne derse desin, kendi gözleriyle görmek isterler. İçgüdülerini dinlemeyi de ihmal etmezler.
Arılar için de bal yapmak kolay değil. 5 haftalık ömrü olan bir işçi arı, ömrü boyunca sadece bir çay kaşığının ucu kadar bal yapabiliyor. Kaba bir hesapla bir kilo bal elde edebilmek için 40 bin arının 6 milyon defa çiçeklerle buluşması gerekiyor. İşte balı kıymetli kılan, hem arıların hem de arılarını nektar akımına taşıyan arıcıların çabası.
Tükettiğimiz balda, arılarını seven ve onları nektara taşıyan arıcıların emeği büyük. Bu emeğin tanığı olan Coşkun Aral, Türkiye'nin dört bir yanında yol alan arıcıların peşinde dolaşıyor. ''Balın İzinde'' ekrana geliyor.

Iz - Gayrimüslim Mezarlıkları HDTV 720p x264-BDR


 
Iz - Gayrimüslim Mezarlıkları HDTV 720p x264-BDR

Çağlar boyu farklı medeniyetleri barındıran, çeşitli kültür ve inanca ev sahipliği yapan İstanbul’da 320 adet mezarlıktan 65’i gayrimüslim mezarlığı.

‘Ölüm ve mezar’ sözcükleri ilk bakışta içleri karartsa da ritüeller aynı toplumda yaşayan bireylerin birbirini tamamlaması, tanıması için görkemli birer araca dönüşüyor.

Rum, Ermeni, Gregoryen, Ortodoks, Katolik, Musevi gibi değişik etnik köken ve mezheplerin ilginç mezarlıkları, Türk mezarlıklarından biraz daha farklı. Biraz daha görkemli, biraz daha mistik ve gotik... Bunlar da kendi içlerinde mimari yapıları, dini adet ve ritüelleri ile ve hatta şehrin neresine kucak açtıklarına göre kendi içinde değişiklik gösteriyor.

İz Tv - Bozkırın Hediyesi DVBRIP x264İz Tv - Bozkırın Hediyesi DVBRIP x264

"Neşeli insanlar su kenarına gitsinler, eğlenmek isteyen insanlar dağlara çıksınlar, erdemli olmak isteyenler ise mağaralara gitsinler." der Konfiçyus...
Karanlık ve gizem dolu bir dünya? Yeryüzünün hayret verici armağanlarından olan mağaraların, sır dolu dünyalarını merak ediyor musunuz? İçinde hayat bulan canlılar ve akla hayale gelmeyecek derinliklerde yaşanan bambaşka deneyimler İz'de ekrana geliyor. Mağaracılık temelde, mağaraların araştırılması ve haritalanması amacıyla yapılan bir doğa sporu. Tüm doğa sporlarında olması gerektiği gibi, doğayla yarışmak değil, doğayla uyumlu bir yaşam ve spor pratiğinin sağlanması prensibine dayanıyor. Bugün mağaracılığın gelişimi ve ilerlemesini amaç edinen, 1964 yılından beri faaliyetlerini sürdüren MAD ekibinin, Konya ili Güneysınır ilçesi sınırları içinde bulunan Güvercinlik Mağarasını keşfe çıkışı ve mağaracılık hakkında akla gelebilecek her türlü soru iz ekranında yanıt buluyor.

İz Tv - Geyikbayırı DVBRip x264-SB


 
İz Tv - Geyikbayırı DVBRip x264-SB
Termessos Dağı'nın yamaçlarında bir köy... Ve yanıbaşında Türkiye'nin en büyük, dünyanın ise sayılı tırmanış rotalarından biri: Geyikbayırı. Yüzlerce rotası ve türlü kanyonlarıyla dağcıların uğrak yeri... Doğa tutkunlarının vazgeçilmezi... Antalya'da adrenalin dolu bir maceraya hazır olun!

İz Tv - Adada Yankılanan Ses DVBRIP x264İz Tv - Adada Yankılanan Ses DVBRIP x264

"İşte çocukluğumun ve ilk gençliğimin haritalarındaki adalar beni, sonunda bir gün özlediğim adaya tesadüfen bırakıverdiler. Yaşım orta yaşı bulmuştu ama, nihayet asıl yuvama dönmüştüm. Sanki on dört yaşında sarışın bir oğlanken basıp gitmiştim. Bir motor beni alıp büyük şehirlere götürmüştü. İşte bitkin, işte yorgun, işte hepsini yitirmiş, gittiğim motorla geri dönmüştüm.'' Haritada Bir Nokta-Sait Faik Abasıyanık Sait Faik Abasıyanık; adanın insanlarını, sokaklarını, martılarını, faytonlarını, vapurlarını soluyarak nefes almış; kurşun kalemi ve kağıdıyla vermiştir nefesini. Adanın her sokağından Sait Faik seslenir sanki. Her köşesi "Bu hikayeyi burada mı yazmış acaba?? dedirtir insana. Sanki her yüz, yaşına aldırış etmeksizin onu görmüş, onla konuşmuş gibidir. Sait Faik Abasıyanık'ın yaşadığı, ölümünden sonra müze olarak kullanılan evin fısıldadıkları eşliğinde ve Abasıyanık'ın adalı arkadaşları, araştırmacıların yorumlarıyla Sait Faik'in adada yankılanan edebiyatına kulak verelim. 

Iz - Cama Can Üflemek - Muğla HDTV 720p x264-BDR


 
Iz - Cama Can Üflemek - Muğla HDTV 720p x264-BDR

 Milattan önce 1. yüzyıldan bu yana var olan bir sanat... Ateşten doğan güzellik... Cam.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ndeki 1200 yıllık antik cam objelerin ve Topkapı Müzesi’ndeki saray camlarının replikalarını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı Nasuf Cömert, 43 yıldır cama can üflüyor. Türkiye’de soğuk cam üfleyen bir kaç ustadan biri olan Nasuf Cömert, sanatını geleceğe aktarmak için 20 usta adayına el veriyor.

9 Sıcak Nokta DVBRIP Boxset


9 Sıcak Nokta DVBRIP Boxset XviD

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, 1999 yılında, Avrupa'nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve acil olarak korunması gereken 100 ormanını belirleyerek bunları "Avrupa Ormanları'nın Sıcak Noktaları" olarak tanımladı. Bu "sıcak noktalar" arasında Türkiye'den de 9 alan yer alıyor.
1) Küre Dağları, Kastamonu (Hakan Gerçek)
2) Amanos Dağları, Hatay (Güven Kıraç)
3) Babadağı, Fethiye (Uğur Polat)
4) Datça Yarımadası ve Bozburun (Pelin Batu)
5) Fırtına Vadisi, Rize (Şevval Sam)
6) İstanbul Ormanları (Mehmet Aslantuğ)
7) Karçal Dağları, Artvin (Erkan Can)
8) Yenice Ormanları, Zonguldak (Serhat Tutumluer)
9) İbradı Ormanları, Antalya (Olsun Şimşek)

Iz - Sualtı Kaşifleri - Menderes Nehrinin Doğuşu HDTV 720p x264-BDR


 
Iz - Sualtı Kaşifleri - Menderes Nehrinin Doğuşu HDTV 720p x264-BDR
Sualtı Kaşifleri,  Anadolu'nun sualtı kaynaklarını keşif yolunda. İstikamet bu kez Afyon Dinar. Menderes Nehrinin doğduğu, Kocapınar kaynağının sualtı güzellikleri sizlerle.

Iz - Şehrin Sırları - Haseki Hürrem Sultan HDTV 720p x264-BDR


 
Iz - Şehrin Sırları - Haseki Hürrem Sultan HDTV 720p x264-BDR
Dünya tarihine geçen büyük bir aşk ve o aşkın koca bir imparatorluğa hükmetmiş kadın sultanı... Aradan yüzlerce yıl geçse de Haseki Hürrem Sultan, üzerine en çok konuşulan, tartışılan, hayranlık duyulan sultan olmaya devam ediyor.