»

BBC - Atlantis Bir Dünyanın Sonu Bir Efsanenin Başlangıcı BDRIP TR-EN DUAL 1080p x264-HDM


BBC - Atlantis Bir Dünyanın Sonu Bir Efsanenin Başlangıcı BDRIP TR-EN DUAL 1080p x264-HDM

Milattan önce 1620 yıllarında, 19,000 yıllık uykusundan uyanan dev bir yanardağ Ege Denizi’nde harekete geçiyor ve tüm vahşetiyle püskürmeye başlıyor. Ege Denizi’ndeki Thera adasının tam ortasında meydana gelen bu felaket Dünya’nın ve Avrupa’nın ilk medeniyetlerinden, Minoan’ların büyük tsunamiler altında kalarak yok olmasına sebep olur. Böylece bir efsane doğar: Atlantis

BBC - How To Grow Planet 2012 HDTV Türkçe Altyazı 720p x264


 


BBC - How To Grow Planet 2012 HDTV Türkçe Altyazı 720p x264

Iain stewart'ın sunduğu BBC yapımı harika bir belgesel.Bitkiler gibi pek çok insana anlaması zor gelebilecek bir konuyu,Iain Steward farklı yönleriyle ele alıp sürükleyici bir hale getiriyor.Okulda öğrendiğiniz bayıcı Fotosentez konularını unutun ve bitkilerin dünyayi, iklimleri, biz de dahil olmak üzere hayvanları, yasamı nasıl şekillendirdiğini görün.İnsanlar ile bitkiler arasındaki sıkı hayatta kalma ilişkisine şahit olun.

BBC - Yellowstone (2009) BDRIP Türkçe Altyazı 1080p x264-BDR


 
BBC - Yellowstone (2009) BDRIP Türkçe Altyazı 1080p x264-BDR
Yellowstone, BBC'nin hazırladığı üç bölümlük bir belgesel dizisi. Amerika'nın kuzey batısında yer alan Yellowstone Milli Parkını anlatan belgesel, 2009 yılının Mart ayında yayımlanmış. Dizinin bölümleri sırasıyla kış, yaz ve sonbahar'dan oluşuyor.

Yellowstone parkında kış mevsimiyle birlikte kurt hariç bütün hayvanların ortadan kaybolmasını ve kurdun nasıl hüküm sürdüğünü anlatıyor. Normalde kurttan kaçabilen hayvanlar bu mevsimde güçsüzleşip kurda av oluyorlar. Kurt da bu hayvanların izini sürüp onları avlamaya çalışıyor.

Kurdun baş karakter olarak ele alınması belgeseli biraz kurmacaya yaklaştırıyor. Yalnızca görsellik değil, dramatik yapı benzeri öğeleri de fark ediyoruz. Sürükleyicilik, karakterin işlenmesi, sahne içi heyecanlar vb. etkiler belgeseli çok keyifli yapmış.

BBC - Modern Casuslar DVBRIP Türkçe Dublaj AC3 XviD-BDR


 

BBC - Modern Casuslar DVBRIP Türkçe Dublaj AC3 XviD-BDR

BBC imzalı, iki bölümlük belgesel ‘Modern Casuslar’, 21. yüzyıl casuslarının gizemli dünyasını inceleyerek çağa uygun bir gizli ajan olmak için gerekenleri gözler önüne seriyor. Mesleğin tanımı, Soğuk Savaş Dönemi’nden bu yana değişse de casuslara hala, hem de hiç olmadığı kadar talep var. Belgesel, ajanların nasıl işe alındıklarını, eğitildiklerini, en önemli ve tartışmalı casusluk hikayelerini, CIA, FBI, İngiliz ve İsrail İstihbarat’ında çalışan görevlilerle yapılan röportajlarla anlatıyor.

BBC Rock Müziğin 7 Hali - Seven Ages Of Rock DVBRIP Türkçe


alt

BBC Rock Müziğin 7 Hali - Seven Ages Of Rock DVBRIP Türkçe

 

"Rock Müziğin Yedi Hali” belgeseli popüler kültürün arka planında çalan müziğe ışık tutuyor. Bu müzik, 60’lı yıllardan beri her jenerasyonu şekillendiriyor ve etkisi altına alıyor. Rock müziğin bu hikayesi banliyölerden stadyumlara, 45’liklerden MP3’lere kadar ana çizgilerle işleniyor.

Öldüğüne dair sayısız kehanetlerde bulunulmasına rağmen Rock müzik hala hayatta. Rock müzik hayranları eskisinden çok daha fazla festivale katılıyor ve böylece gitar yeniden eski gücüne kavuşuyor.

Müzik tarihinin en büyük isimlerinin katkılarıyla "Rock Müziğin Yedi Hali”, Elektrik Blues’dan Saykedelik Rock’a, Punk patlamasından Grunge’a ve Indie Rock’a müziğin gelişmini anlatıyor.

 

 

BBC - The Life Of Birds Kuşların Yaşamı DVDRIP XviD AC3 - Türkçe Altyazı


 

BBC - The Life Of Birds Kuşların Yaşamı DVDRIP XviD AC3 -Türkçe Altyazı

-Ağaçkakanlar, yuva yapmak ve yiyecek bulmak için ağaç kabuklarına seri vuruşlar yaparlar. Bazı ağaçkakanlar bir saniyede 15-20 vuruş yapar. Kuşun iki vuruşu arasındaki zaman farkı, bir saniyeden çok daha azdır.

-Albatroslar çoğu zaman yalnızca yavrularına yiyecek bulabilmek için gerekirse bir seferde 1,5 kilometredenfazla yol katedebilirler.

-Bir baykuş avının üzerine atıldığında, avlanan canlı hiçbir ses algılayamaz. Bir hayalet uçak gibi fark edilmeden uçabilen baykuşun sırrı kanatlarındaki tüylerdedir. Tüylerin kenarında bir testeredeki gibi dizilmiş düzenli dişler bulunur. Baykuş kanat çırptıkça hava bunların arasından süzülerek gürültü engellenmiş olur.

-Deve kuşlarının ilginç bir kuluçka sistemleri vardır. Sürü halinde yaşayan deve kuşlarından yarım düzine kadarı, yumurtalarını ortak bir yuvaya bırakır. Hiçbir özelliği olmayan sadece sığ bir çukur olan bu yuvada her biri 1.5 kg. gelen 40 kadar yumurta bulunur.

-Altın yağmur kuşunun yolculuğa başlarken ağırlığı 200 gramdır. Bunun 70 gramı, yolda yakıt olarak kullanılacak yağlardan oluşur. Ancak kuş bilimciler, altın yağmur kuşunun bir saat uçmak için harcadığr enerjiyi tespit etmiş ve kuşun 88 saatlik ucuş için en az 82 gram yakıt harcayacağı sonucuna varmışlardır. Yani kuşun bu durumda 12 gramlık bir açığı vardır ve hesaplara göre Hawai'ye varmadan yüzlerce kilometre önce enerjisinin bitmesi ve denize düşmesi gerekmektedir. Ama bilim adamlarının bu hesabına rağmen altın yağmur kuşları hiçbir zaman denize düşmez ve her sene başarıyla Hawaii'ye ulaşırlar. Peki bu canlıların sırrı nedir?

-Papağanlar, besleyici değeri yüksek olan zehirli tohumları yedikten hemen sonra bellli bir bölgedeki kayalıklara doğru uçarlar. Oraya vardıklarında ise burada bulunan bazı killi kaya parçalarını kemirip yutarlar. Bu killi kaya parçaları tohumların içindeki zehiri emer. Böylece kuşlar bu besini mide ağrıları çekmeden sindirebilirler.

-Erkek penguen yumurta üzerinde kuluçkadayken, dişisi doğacak olan yavrusu için besin bulmaya gider. Kuluçka yeri ile en yakın besin kaynağının arasındaki mesafe bazen 100 kilometreyi geçer.

-Sinek kuşunun kalbi gün boyunca saniyede 500 ile 1200 kez çarpar. Gece ise kalbi öylesine yavaşlar ki görünüşte sanki nabzı durmuştur ve hatta kuş nefes almıyor gibidir. Bunun benzerini kış geldiğinde kirpiler de yapar. Bu, onların kış uykusudur. Sinek kuşu ise her yıl 365 kez kış uykusuna yatmak zorundadır.

-Yalıçapkını kuşu, küçük balıkları kolay yutabilmek için baş tarafından yani kılçıklarının yönünde yutar. Fakat balıkları yavrularına yedirecekleri zaman, kuyruklarında tutar ve onların rahatça yutabilecekleri yönde ağızlarına verir.

-Hindistan terzi kuşunun gagası bir dikiş iğnesi gibidir. İplik olarak kullanmak üzere örümcek ağından ipek, tohumlardan pamuk ve ağaç kabuklarından da lif elde eder.

KUŞLAR VE ONLARIN GİZEMLİ DÜNYASI HAKKINDA BİLMEDİĞİNİZ HERŞEY BU BELGESELDE...

 

BBC - Natural World - Grizzlies of Alaska (2012) HDTV Türkçe Altyazı 720p x264-MVG


 
BBC - Natural World - Grizzlies of Alaska (2012) HDTV Türkçe Altyazı 720p x264-MVG
Alaska'nın vahşi yaşam alanında anne boz ayı 2 yavru dünyaya getirir.Yaban erkek ayılar kol gezdiği bu topraklarda anne ayı onlara avlanmayı ve hayatta kalmayı öğretmelidir.Buz gibi bir coğrafyadan içinizi ısıtacak bir aile hikayesi.

BBC - The Natural World Attenboroughs Ark Natural World Special HDTV Türkçe Altyazı 720p x264


BBC - The Natural World Attenboroughs Ark Natural World Special HDTV Türkçe Altyazı 720p x264
Bu belgeselde, David Attenborough, soyu tükenme tehlikesi altındaki hayvanları konu ediyor. Hz. Nuh misali, hayvanlar için bir gemisi varmış gibi, gemiye alacağı on tür için bir liste hazırlıyor. Belgeselin adı da buradan geliyor, David Attenborough' un Gemisi.
Attenborough, özellikle nesilleri tükenme tehlikesi altında olan, çoğu insanın az tanıdığı yada hiç tanımadığı hayvanları listesine alıyor. Listenin oluşumu sırasında da bu hayvanları ve nesillerinin nasıl veya neden tehlikede olduğunu anlatıyor. Ayrıca bu hayvanları kurtarmak için yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veriyor.

BBC - Horizon What Makes Us Human HDTV Türkçe Altyazı 720p x264


BBC - Horizon What Makes Us Human HDTV Türkçe Altyazı 720p x264


Deep Down and Dirty The Science of Soil HDTV Türkçe Altyazı 720p x264


 
Deep Down and Dirty The Science of Soil HDTV Türkçe Altyazı 720p x264
BBC yapımı bu belgeselde, toprağın oluşum süreci, besin zincirinin temel halkalarından olan bitkilerin yaşamları ile olan bağı ve bu bağın derinliklerindeki, çok tanınmayan, ancak tüm canlılar için hayati öneme sahip organizmalar gayet basit ve anlaşılır şekilde anlatılmaya çalışılmış.
Belgesel, toprağın derinlerine inildikçe, yüzeydekinden hiçte farklı olmayan, çok karmaşık ama bir o kadar da basit bir döngüyü gözler önüne seriyor. Bir çakıl tanesinin bile bulunduğu yerde boşuna durmadığını, gereksiz olmadığını ispatlıyor.
Günümüzde, dünya çapında yaşanan toprak kayıplarının yol açtığı ve açacağı sonuçlara da değinerek, toprağın göz ardı edilen önemine değiniyor. Bunların yanı sıra, toprak kayıplarını önlemek için yapılan bazı çalışmaları da inceliyor.